(6kB) (7kB)
Internetowy serwis Wychowanków, Pedagogów i Uczniów
I LO i Gimnazjum im.Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Jubileusze

Prasa o "Marcinku" w dniach Jubileuszu


Zobacz co o Jubileuszu 90-lecia napisano w Gazecie Wyborczej
90. urodziny "Marcinka" - jednego z najbardziej elitarnych poznańskich liceów

Dziewięćdziesiąte urodziny świętowało w sobotę poznańskie I Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego - jedna z najbardziej elitarnych szkół średnich stolicy Wielkopolski, której mury opuściło wiele wybitnych postaci.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Michała Archanioła, gdyż na terenie tej parafii znajduje się od 90 lat gmach popularnego ,,Marcinka", jak poznaniacy nazywają szkołę od zdrobniałego imienia jej patrona.

Liturgii przewodniczył pomocniczy biskup archidiecezji poznańskiej, Marek Jędraszewski - który zdał maturę w tej szkole w 1967 roku, po czym wstąpił do seminarium duchownego. W koncelebrze wzięło udział kilkunastu księży, także absolwentów ,,Marcinka". Był wśród nich wiceprezes KAI, dominikanin o. Stanisław Tasiemski.

W kazaniu bp Jędraszewski przypomniał postać patrona szkoły, który był wybitnym wielkopolskim lekarzem, wielkim patriotą i społecznikiem. Żyjącego w XIX wieku Marcinkowskiego nazwał człowiekiem ,,jedności, którą budował przez ofiarność i bezgraniczne poświęcenie".

,,Bo jak inaczej patrzeć na to, że przekroczył granice, by wziąć udział w Powstaniu Listopadowym? Jak patrzeć na lata jego poniewierki w więzieniu i internowaniu? A potem na pracę organiczną, którą próbował stworzyć jedność narodu rozdrapanego przez zaborców?" - pytał retorycznie biskup.

Duchowny wskazał, że ,,źródłem tego zatroskania o budowę jedności była trudna, ofiarna miłość" płynąca z wiary, którą Karol Marcinkowski ,,nieustannie potrafił wskrzesić w swoim sercu" i ,,dlatego tak często określano go już za życia idealistą".

,,Stał się patronem naszej szkoły 90 lat temu i zapewne także on przyczynił się do tej szczególnej jedności, jaka się wokół tej szkoły wytworzyła przez tyle już dziesięcioleci - dodał bp Jędraszewski. Obecnym licealistom życzył, by pozostali wierni bogatej tradycji szkoły i mogli mówić, tak jak mówią o sobie jej absolwenci: ,,My z 'Marcinka'".

Zebrani w świątyni, wśród których było wielu dawnych wychowanków liceum oraz obecni nauczyciele i uczniowie, przyjęli słowa biskupa długimi oklaskami.

Liceum Ogólnokształcące im. Karola Marcinkowskiego powstało w 1919 roku, gdy Polacy przejęli działające w budynku przy ul. Bukowskiej niemieckie gimnazjum. Do końca lat 60. ub. wieku było to liceum tylko męskie. Od tamtego czasu szkoła jest koedukacyjna.

Wśród absolwentów szkoły są m.in.: słynny publicysta i krytyk muzyczny, Jerzy Waldorff, reżyser Filip Bajon oraz założyciel i dyrygent Chóru Chłopięco-Męskiego ,,Poznańskie Słowiki", prof. Stefan Stuligrosz.

Karol Marcinkowski urodził się 23 czerwca 1800 roku w Poznaniu. W 1830 roku przedostał się przez granicę zaborców i udał się do Warszawy, by wziąć udział w Powstaniu Listopadowym przeciwko carskiej Rosji - za co spędził kilka lat w więzieniu. Jako lekarz pomagał chorym ze wszystkich warstw społecznych, a biedotę leczył bezpłatnie. Był orędownikiem pracy organicznej.

Zmarł 7 listopada 1846 roku, w wieku zaledwie 46 lat. Jego pogrzeb zgromadził tysiące poznaniaków. Za jego trumną szli w żałobnym kondukcie Polacy, Niemcy i Żydzi, a także przedstawiciele władz pruskich. Spoczywa w kościele św. Wojciecha w Poznaniu.

Karol Marcinkowski oprócz I LO patronuje także poznańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Jego imię nosi również jedna z centralnych arterii stolicy Wielkopolski, nazywana Alejami Marcinkowskiego, na której stoi jego pomnik.
Źródło: http://wyborcza.pl/1,91446,6615109,90__urodziny___Marcinka____jednego_z_najbardziej_elitarnych.html
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA
2009-05-16
dodano : 2009.05.26
Zobacz co o Jubileuszu 85-lecia pisano w prasie
Zobacz co o Jubileuszu 85-lecia pisano w prasie [KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ ...]
Zobacz co o Jubileuszu 80-lecia pisano w prasie
Zobacz co o Jubileuszu 80-lecia pisano w prasie [KLIKNIJ TUTAJ ABY ZOBACZYĆ ...]